۱۳۹۶ دی ۵, سه‌شنبه

سرود آفتابکاران جنگل


آفتابکاران جنگل که به سر اومد زمستون هم معروف است، نام یکی از سرودهای انقلابی ایران است که در دوران انقلاب ۵۷ در آلبومی بنام «شراره‌های آفتاب» توسط سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران منتشر و از معروفیت فراوانی برخوردار شد. این سرود به واقعه سیاهکل اشاره دارد و برای بزرگداشت این واقعه تاریخی خلق شده است.

متن این ترانه توسط سعید سلطانپور سروده شد و موسیقی آن با الهام از یک ترانهٔ فولکلور ارمنی با نام ساری سیرون یار sari sirun yar (یار زیبای کوهستان) توسط مهرداد برآن هارمونیزه و تنظیم گردید و با صدای داوود شراره‌ها و همراهی گروه کر انجمن دانشجویان ایرانیِ واشینگتن اجرا شده‌است.

سرود آفتابکاران جنگل بارها توسط خوانندگان گوناگون بازخوانی شده‌است. همچنین میرحسین موسوی در کمپین انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از بازخوانی این سرود استفاده کرد. در جریان انتخابات و همسرایی این سرود در اعرتاض های خیابانی بسیار مشاهد می‌شد افرادی که جز شرکت در انتخابات و رای دادن، سواد و تجربه سیاسی دیگری نداشته و از تاریخ بی اطلاع بودند این سرود انقلابی ساخته شده توسط چریک‌های فدایی خلق برای بزرگداشت واقعه سیاهکل ساخته شده بود را «سروده میر حسن موسوی»، «سروده یغما گلرویی»، «آهنگ اختصاصی ستاد مهندس موسوی» و غیره می نامیدند.متن سرود آفتابکاران

سر اومد زمستون، شکفته بهارون
گل سرخ خورشید باز اومد و شب شد گریزون
کوه‌ها لاله‌زارن، لاله‌ها بیدارن
تو کوه‌ها دارن گل گل گل آفتابو می‌کارن
توی کوهستون، دلش بیداره
تفنگ و گل و گندم، داره می‌آره
توی سینه‌اش جان جان جان
یه جنگل ستاره داره، جان جان، یه جنگل ستاره داره
لبش خنده نور، دلش شعله شور
صداش چشمه و یادش آهوی جنگل دور

توی کوهستون ...(تکرار)

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر